Laidą apie devonreksus galite pažiūrėti čia: Gyvūnų Manija


ISTORIJA

Devonreksai – tai tikrai išskirtinė kačių veislė. Vieni žmonės vien pamatę juos susižavi, o kiti žiūri, stebisi, kartais net bjaurisi.
Tai naminių kačių veislė, atsiradusi 1959 metais. Pirmasis devonreksas gimė Devonšyro grafystėje Anglijoje. Tai buvo juodos spalvos katinas, vardu Kirli (ang. Kirlee), nuo kurio ir prasidėjo ši veislė.
Reikėtų paminėti, kad tai ganėtinai jauna kačių veislė, kuri yra natūrali mutacija, kitaip sakant veislė iš gamtos ir pirmasis devonreksų veislės kačiukas Kirli atrodė labai panašiai į mūsų dienų devonreksus.

IŠVAIZDA, STANDARTAS

Jų išvaizda išties nepaprasta ir unikali, juos dažnai vadina elfais ar ateiviais, lygina su įvairių pasakų herojais ar netgi drugeliais, nes jų neįprastai didelės ir plačios ausys įsodintos žemai, plačios ir plokščios galvos šonuose išties primena drugelio sparnus. Akys devonų didelės ir ovalios, nosis šiek tiek užriesta, snukutis trumpas. Skirtingai nuo kitų kačių, devonreksų ūsai labai trumpi ir garbanoti, dėl to kartais gali atrodyti, jog jie visai jų neturi. Kūnas vidutinio dydžio, elegantiškas. Devonreksai judrūs ir raumeningi, nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti silpni. Jų kojos ilgos ir stiprios, o pėdų pagalvėlės mažos ir apvalios – jų dėka šios katės gali atlikti ilgus ir aukštus šuolius. Devonreksai nėra labai stambios katės, suaugęs katinas sveria maždaug 3,5 iki 5 kg, o katė 2,5-3 kg.
Idomu tai, kad devonreksai neturi viršutinio plauko, jų kailį sudaro poplaukis, dėl to jie beveik nesišeria. Kailiukas išskirtinis dar ir tuom, kad yra trumpas, garbanotas ir begalo švelnus.
Devonreksams leidžiamos visos galimos kalio ir akių spalvos, kačiukai būna tiek vienspalviai, tiek dvispalviai ar net trispalviai, dryžuoti ir net siamo spalvos, kai kačių galūnės tamsios o kūnas šviesus, tokių kačių akys būna ryškiai mėlynos. Bet išvaizda dar ne viskas, devonreksų charakteris ne mažiau išskirtinis ir unikalus.

CHARAKTERIS
Devonreksas nėra tiesiog katė. Tai katė, šuo, žmogus ir beždžionėlė viename kūne. Ši puiki kombinacija sukuria ypatingą gyvūno asmenybę, išsiskiriančią iš kitų tiek savo išvaizda, tiek charakteriu, įpročiais, elgesiu ir manieromis.
Devonreksai yra labai aktyvių ir žaismingų kačių veislė. Tai katė, kuriai pasėdėti vietoje yra turbūt sunkiausia užduotis. Jie dalyvauja šeimos gyvenime pilnu pajėgumu – prižiūri valgio gaminimo procesą, kartu plauna grindis, tvarko spinteles ar tiesiog žiūri su šeimininku televizorių. Devonui nesvarbu, ką daryti – svarbu kartu su žmogum, kartu su šeima – tiesiog būti šalia.
Devonreksas nėra katė – vaza, kaip kai kurios kitos veislės. Kur paliksi- ten rasi. Katės yra aktyvios, labai įnoringos, besidominčios aplinka ir apskritai viskuo, kas vyksta aplinkui, todėl jų pilna visur.
Dėl labai žaismingos prigimties katės lengvai pasiduoda dresūrai, todėl šeimininkai, paskatindami skaniuku, gali išmokyti tokių komandų, kaip atnešti kamuoliuką, duoti labas ar net sėdėti.
Šeimos nariai greitai supras, kad tai katė, kuri savom kojom vaikščioti nemėgsta 😀 Jei tik įmanoma, ji įsipirš šeimininkui į glėbį, prašysis nešiojama, glostoma, nuolat giriama, ji sėdės ant pečių, ant kelių – nesvarbu kur, svarbu šalia žmogaus .
Nežinom, ar galima tiksliai pamatuoti kačių intelekto koeficientą, bet esam tikros, kad jei būtų įmanoma, devonreksas būtų pirmose pozicijose. Išties tai yra labai protingos katės, suprantančios pagrindinius terminus, komandas, net žvilgsnius ir labai mėgstančios tiesiog pasikalbėti su šeimininku. Devonreksas yra labai ištikima, atsidavusi kačių veislė. Tai veislė, sukurta Meilei – nes jos myli visus, pradedant vaikais, baigiant šunimis, papūgomis, triušiais ir kitais gyvūnais. Katės yra labai socialios ir nekenčia vienatvės, o kas joms palaikys kompaniją- ar kita katė, ar vėžlys, ar šuo-, visiškai nesvarbu, svarbu būtų su kuo pažaisti ir pasikalbėti 🙂 Ne kiekviena kačių veislė taip gerai sutaria su visais, bet devonai tiesiog nelaiko savęs katėmis.
Bet galime patikinti, kad tai 100 procentų yra katės, nesvarbu, kad jose 99proc. asmenybės ir tik 1proc. tikrosios katės.

MITYBA
Kalbant apie mitybą, svarbu paminėti, kad katės iš prigimties yra mėsaėdės, todėl jei yra galimybė, visada rekomenduojame kates šerti natūralia mėsa.
Kalbant apie sausus pašarus – būtina rinktis superpremium, ultra premium klasės ar holistinį maistą, kad jis būtų kuo kokybiškesnis ir tiktų jūsų gyvūnui. Nėra vieno maisto, tinkančio visoms katėms, todėl geriausia atsirinkti tai, kas tinka ir patinka būtent jūsų katei, atsižvelgiant į jos amžių, fiziologinius poreikius ir bendrą būklę.
Devonreksas yra visiškas maisto vergas – nesvarbu, ką jūs valgote – ar tai bus mėsa, ar šaltibarščiai, sūris ar bananas – jis varvins seilę, tarsi būtų savaitę nieko neėdęs. Kačiukas niekada neatsisakys skanaus maisto ir bus labai laimingas, gavęs bent lyžtelt gardaus kąsnelio.

PRIEŽIŪRA
Kas liečia gyvūnų priežiūrą, devonreksai yra turbūt vienos iš mažiausiai priežiūros reikalaujančių kačių. Kaip ir visoms katėms, reikia periodiškai pakirpti nagučius, pavalyti ausytes. Dėl trumpo snukučio kartais gali susidaryti kristalai akių kampučiuose, kuriuos reikia pavalyti, bet paprastai katės susitvarko pačios. Maudytis mėgsta ne visos katės, o ir būtinybės visai nėra, nes tai labai švarus gyvūnas.
Devonreksų kailiukas yra labai švelnus ir minkštas, išties paglosčius visus nustebina šilko švelnumas. Todėl nėra geresnių šukų, kaip šeimininko rankos – devonų nerekomenduojama šukuoti šukomis, geriau kuo daugiau glostyti – taip ne tik bus laiminga katė, bet ir gražus, minkštas, tvarkingas kailis.
Kailiuko ilgis gali būti labai įvairus – ir skirtinguose amžiaus tarpsniuose ar įtakojamas kitų veiksnių, kaip hormonai, temperatūra, net mityba – jis keičiasi. Bet kokiu atveju, kailiukas visad labai švelnus, trumpas, beveik nesišeria. Sklando mitas, kad devonreksai yra hipoalerginės katės, tačiau tai nėra tiesa. Nėra jokios hipoalerginės kačių veislės, tiesiog kai kurie alergiški žmonės nereaguoja arba švelniau reaguoja į beplaukes ar tik poplaukį turinčias kates. Todėl alergiškiems žmonėms, prieš įsigyjant gyvūną, pirmiausiai rekomenduojame pasidaryti tyrimus, kam tiksliai yra alergija.
Kas liečia bendrą sveikatą, devonreksai yra ilgaamžės, sveikos ir nejautrios katės. Kadangi neturi storo kailio, rekomenduojame saugotis didelių skersvėjų, žiemą neleisti į lauką. Apskritai tai yra naminė katė, todėl lauke turėtų būti tik geromis oro sąlygomis ir tik kartu su šeimininko priežiūra. Geros gyvenimo sąlygos, atmosfera namie, tinkama mityba ir savalaikė vakcinacija užtikrins sveiką, ilgą ir laimingą devonrekso gyvenimą.

TOP 3, RENKANTIS ŠIĄ VEISLĘ
Devonreksus dažniausiai renkasi žmonės, kuriems svarbu, kad katė nesišertų. Devonreksai šeriasi labai labai mažai, tad namuose niekada nebus skraidančių pūkų kamuolių, plaukuotos patalynės ar plaukais nusivėlusių rūbų. Taip pat alergiški žmonės renkasi devonreksus, kadangi šios katės dažnai alergizuoja mažiau.
Charakteris yra ta ypatybė, kurią žmonės pažymi numeriu 1, renkantis šią veislę. Įsigiję devonreksą, jūs įsigysite kartu ir šunį, ir katę, ir papūgą, ir draugą, ir vaiką viename. Todėl šias savybes reikia įvertinti iš visų pusių. Nerekomenduočiau šios veislės žmonėms, mėgstantiems labai ramų gyvenimo būdą, vienatvę, negalintiems toleruoti išdaigų ir apskritai, mėgstantiems ramias ir tylias, savarankiškas kates, per daug nedalyvaujančias šeimos gyvenime.
Na, ir žinoma, devonreksus dažniausiai renkasi šeimos su vaikais ar turinčios kitų gyvūnų. Šios katės labai myli vaikus, mielai dalyvauja jų žaidimuose ar tiesiog užmiega jų glėbyje atstodamos minkštą pagalvėlę.
Be abejo, būtina paminėti, kad kiekviena katė, kaip ir žmogus, yra individuali asmenybė, todėl nėra vieno modelio, tiksliai nusakančio, koks bus būtent jūsų gyvūnas. Tad visada patariame bendrauti su veisėju, išsakyti savo lūkesčius ir kartu parinkti tą kačiuką, kurio temperamentas labiausiai atitiktų jūsų svajones.

Teksto autoriai: Lina Vilimavičienė, Erika Einienė.

Šis straipsnis yra asmeninė veislynų nuosavybė, todėl nenurodant šaltinio draudžiama kopijuoti ar naudoti tekstą savoms reikmėms.